SZAKMAI KÉPZÉSEK

caret right iconÁllatorvosi asszisztens

caret right iconBiztonságszervező képzés

caret right iconBútorbolti eladó képzés

caret right iconCsoportos fitness instruktor képzés

caret right iconDajka képzés

caret right iconDemencia gondozó képzés

caret right iconDísznövénykertész képzés

caret right iconDrogerista képzés

caret right iconÉlelmiszer-eladó képzés

caret right iconFakitermelő képzés

caret right iconFalusi turizmus szolgáltató képzés

caret right iconFalusi vendéglátó képzés

caret right iconFitness instruktor képzés

caret right iconGyorséttermi eladó képzés

caret right iconIngatlankezelő képzés

caret right iconIngatlanközvetítő képzés

caret right iconIngatlanvagyon-értékelő és -közvetítő képzés

caret right iconJátékbolti eladó képzés

caret right iconKulturális rendezvény szervezője képzés

caret right iconKutyakozmetikus képzés

caret right iconLakott-területi fakitermelő képzés

caret right iconMunkaerő-gazdálkodási és társadalombiztosítási ügyintéző képzés

caret right iconMűszaki eladó képzés

caret right iconPedagógiai munkatárs (gyógypedagógiai asszisztens) képzés

caret right iconPedagógiai munkatárs (pedagógiai asszisztens) képzés

caret right iconRaktárvezető képzés

caret right iconRuházati eladó képzés

caret right iconSzemély- és vagyonőr képzés

caret right iconTársasházkezelő képzés

caret right iconTöltőállomás-kezelő képzés

caret right iconÜzletvezető képzés

caret right iconVállalkozási mérlegképes könyvelő képzés

caret right iconVegyi áru eladó képzés

caret right iconVirágkötő és virágkereskedő képzés

caret right iconZöldség- és gyümölcstermesztő képzés

BEJELENTETT TANFOLYAMOK

caret right iconBébiszitter online képzés

caret right iconBetegszállítási tevékenységre felkészítő

caret right iconFürdőtó és medence építő tanfolyam

caret right iconFűszer- és gyógynövény szaporító tanfolyam

caret right iconHolisztikus egészségkonzulens tanfolyam

caret right iconIdősgondozó online képzés

caret rightKertépítő tanfolyam

caret right iconKertészeti komplex látványtervező tanfolyam

caret right iconKerti tó építő tanfolyam

caret right iconKerttervező tanfolyam

caret right iconKerttervező tanfolyam online

caret right iconKonfliktuskezelés a kereskedelemben tanfolyam

caret right iconKonfliktuskezelés a vállalkozásban tanfolyam

caret right iconMázolási alapismeretek

caret right iconMetszés tanfolyam

caret right iconNövényvédelem a házikertben

caret right iconÖntözőrendszer telepítő tanfolyam

caret right iconPraxismenedzser tanfolyam

caret right iconSporttáplálkozási tanácsadó tanfolyam

caret right iconTáplálkozási tanácsadó tanfolyam

caret right iconTársadalombiztosítási és bérügyintéző képzés

caret right iconTermészetgyógyász életmódtábor

caret right iconTermészetgyógyász képzés (Egészségügyi alapismeretek)

caret right iconTermészetgyógyász képzés (Természetgyógyászati alapismeretek)

caret right iconTűzgátló szerkezet építés alapjai

caret right iconVállalkozási ismeretek tanfolyam

caret right iconVegán életmód és táplálkozási tanácsadó tanfolyam

caret right iconZöldfal építés alapjai tanfolyam

caret right iconZöldmetszés tanfolyam

Az érzelmi kötelékről

2019. 04. 16.

Egyre többet hallunk, olvasunk a fejlődéslélektan egyik kulcsfontosságú fogalmáról a kötődésről, és annak fontosságáról. Mit is jelent ez? A köznyelvben ennek a szónak a jelentése: bizalom, ragaszkodás, szeretet.

Pszichológiai értelemben egy rugalmas érzelmi kötelék gyermek és szülő között, amely döntő fontosságú a gyermek testi, lelki jólléte, és a társas fejlődése szempontjából. Egy komplex viselkedési rendszer melyben mind az anyának, mind a gyermeknek aktív, kezdeményező szerepe van. Olyan ez, mint egy láthatatlan köldökzsinór, amelynek léte-nemléte kihat egész életünkre.
Ideális esetben a gyermek biztonságosan kötődik a szüleihez.

A biztonságosan kötődő gyermek érzi, hogy bármi problémája, bizonytalansága, félelme van, biztosan támaszkodhat szüleire, mert amikor szükséges jelen vannak, vigyáznak rá, vigaszt, segítséget, támaszt nyújtanak. Ez nem azt jelenti, hogy a gyermek az anyja szoknyájába kapaszkodik, hanem éppen az ellenkezőjét, el mer távolodni tőle. Keresi az anyja biztonságot jelentő közelségét, eleinte fontos hogy időnként megérinthesse, később elég egy-egy pillantás, ami megnyugtatja, hogy ott van elérhető, ha szükséges. Tudja, hogy bízhat benne, hogy ha kell, biztosan segít neki, így bátran nekiláthat felfedezni a világot, kipróbálni, megérteni mindent.

Érzelmi kötelék

Érzelmi kötelék



Együtt könnyebb!

A szülők egymás iránti érzelmei erős hatással vannak a gyermekekre a kötődés erőssége, és a későbbi fejlődés matt is. Mondhatjuk úgy is, hogy a gyermek érzelmi biztonsága szempontjából nem csak az számít, hogy a szülők mennyire szeretik őt, hanem, az is, hogy mennyire szeretik egymást.

Nem szükséges azonban, hogy csak a szülőhöz kötődjön a gyermek, de remélhetőleg hozzájuk a legerősebben. Más személyekkel is képes kötődési kapcsolatokat kialakítani, pl. nagyszülőkkel, bölcsivel, személyzettel, stb. Hiszen fontos a családon kívüli nevelés is, de ne legyen túl korai! Lehetőleg, minimum az első évet az anyával töltse a gyermek. Mindkettejüknek így a legjobb, hosszútávon biztosan megtérül! Ha mégis elkerülhetetlen ez a megoldás, mindenképpen érdemes alaposan megfontolni a választást, különben a későbbi problémákra jóval nagyobb az esély. Az ideális a szülőpótló személy, érzékeny, empatikus, és a gyermek szemszögéből képes látni. Aki a gyermek értelmi fejlődését alapul véve, folyamatos kapcsolatban van vele, beszél hozzá, időnként felveszi, megöleli, tehát szereti őt!

Hogyan alakul ki?

A kulcsszó ismét az anya. Neki kell képesnek lenni arra, hogy pontosan észlelje és értelmezze a csecsemője általi jelzéseket. Így tud gyorsan, és megfelelően reagálni. Az apáknak is elengedhetetlen szerepük van e téren is. Egy férfi szinkronban az anyával, egymást kiegészítve, de mégis kicsit másképp „apásan” viszonyul a gyermekhez. A tapasztalatok azt mutatják, hogy az anyák aggodalmaskodóbbak, és a gondozási feladatokat részesítik előnyben, míg az apák inkább együtt játszanak, és szeretik a gyermeküket korán kalandok, és kihívások elé állítani.

Érzelmi kötelék

Érzelmi kötelék

Milyen a jó anya?

„Elég jó”(Winnicott, 1965), vagyis, a „nagyon jó”, az nem jó! Az elég jó anya látja, tudja, érzi a gyermek szükségleteit, ki is elégíti azokat, pont olyan mértékben amennyire szükséges, de nem viszi túlzásba. A gyermeknek is nagyon fontos a sikerélmény, és a tapasztalat, hogy vannak dolgok, amit egyedül is képes megcsinálni. Így alakulnak ki a megoldási, és az önmegnyugtató stratégiái, képes lesz a türelmes várakozásra, és a bizalomra, hogy előbb-utóbb kielégülnek az igényei. Sokan esünk abba a hibába, hogy lessük gyermekünk kívánságát, vagy ami még rosszabb kívánnia sem kell. Nem szabad minden problémát megoldani helyette, és ugrásra készen várni, hogy mit szeretne, hol akad el. A gyermeket nem szolgálni kell, hanem sok szeretettel, és türelemmel lehetőleg játékosan fejleszteni. Ha minden kívánsága maradéktalanul teljesül, ráadásul azonnal, akkor nagyon hamar kis zsarnokká válik, és nem fogják szeretni.

Ennél rosszabb dolog pedig nem nagyon történhet egy gyermekkel. Ugyanakkor magára hagyni szomorúságában, bánatában, félelmében, fájdalmában nagyon súlyos következményekkel járhat, akkor is, ha nem azonnal látható! Fontos, hogy egyszerre érezze, számíthat a szüleire, szeretik, vigyáznak rá, de bizonyos dolgokat képes megtenni saját magáért. Akkor működik ez jól, ha az anya nemcsak a gyerek, hanem a saját szükségleteit is szem előtt tartja, és képes megteremteni köztük az egyensúlyt. A biztonságos kötődés, a szelíd, ugyanakkor következetes fegyelmezés a rendszeresen érvényesülő korlátok, a melegség, a támogatás, a higgadt irányítás a szülő, és gyermek közötti szeretetteljes, pozitív viszonyt alapozza meg. Hosszútávon ez vezet az éntudat, az önállóság, és az önbizalom egészséges fejlődéséhez!

Érzelmi kötelék

Érzelmi kötelék



Nemzedékeken keresztül….

A kötődés minősége központi szerepet játszik a társas, és érzelmi fejlődésben. Ez jelentkezik a későbbi barát és párkapcsolatokban is, és abban, hogy hogyan viszonyul majd a saját gyerekéhez. A biztonságos kötődés csökkenti a kockázatát a későbbi problémáknak, mert ezek a gyermekek később magabiztosabbak, társaságban jobban feltalálják magukat, együttérzőbbek társaikkal, bátrabban mernek szeretni, és szeretve lenni. Így válik érthetővé, hogy miért felbecsülhetetlen fontosságú az édesanya válaszkészsége, érzékenysége az első évek során. A kötődés alapvető élményünk, nem vész el, hanem úgy alakítja kapcsolatainkat, hogy legtöbbször tudomást sem szerzünk erről a mély belső erőről. Ha azonban elégedetlenek vagyunk magánéltünk e lényeges területével, a lehetőség nyitva áll, ehhez azonban újra kell tanulnunk az emberi kapcsolatokat. Azért érdemes, mert a jó és a rossz minta is átörökíthető nemzedékről-nemzedékre.

Szeretnél gyermekekkel foglalkozni? Ez esetben több, ideális választást is kínálunk Neked, mint amilyen Óvodai dajka képzésünk, Pedagógiai- és Családsegítő Munkatárs képzésünk. Előbbihez ajándékba adunk egy Bébiszitter tanfolyamot, míg utóbbi mellé Gyermekpszichológiai konzulens tanfolyamon vehetsz részt most, ezáltal két tanfolyamot egy áráért teljesítve!

További népszerű cikkek