5 kérdés, 5 válasz című sorozatunkat azért indítottuk el, hogy ezáltal az érdeklődők közelebb kerülhessenek előadóinkhoz, megismerhessék szakmai előmenetelüket és törekvéseiket, ezáltal megpillantva az embert a pszichológusi, pedagógusi, szociálpedagógusi, mediátori vagy éppen orvosi cím mögött. A kérdéseket ezúttal dr. Hevesi Krisztina, szexuálpszichológusnak tettük fel, akit állandó televíziós szakértőként, az ELTE oktatójaként, és népszerű, leginkább szexualitással foglalkozó előadásairól ismerhetünk.
1. Munkája egyik fő területe a szexuálpszichológia. Hogy látja, mennyire számít ma Magyarországon tabutémának őszintén beszélni a szexualitásról, és mi lehet ennek az oka?
Míg régebben a szexualitást – ma az érzelmeket fojtjuk el. Pont így tudunk a szexualitásról is beszélni: megszűnt tabunak lenni, így vulgáris szavakat használni, kérkedni vele „legális”, ezzel szemben természetesen, őszintén és hasznosan még talán kevésbé merünk szólni róla, mint anno tettük.
2. Az ELTE-n az egyik legnépszerűbb Ön által oktatott tárgy a szexuálpszichológia, ráadásul az egyetem Pszichológiai Intézete lehetővé tette, hogy a tárgyat már nem kizárólag pszichológus hallgatók látogathatják. Nem késő elkezdeni a szexuális nevelést, amennyiben a hallgatóság már elérte 18-20 éves kort?
Szinte sosem késő: így 50-60 éves pácienseim is vannak. A prevenció, a problémák megelőzése azonban természetesen jobb, mint a későbbi megoldás. A hallgatóim általában nem azért járnak az óráimra, hogy a saját problémáikat orvosolni tudják: természetesen erre is felkészítem őket, azonban a többség óvónő, tanító, tanár és pszichológus lesz, aki így adekvátan tud majd a felé intézett kérdésekkel foglalkozni, tehát a munkájában is hasznára válik a többlettudás.
3. Egyik kiemelkedő érdeklődési területe az orvos-beteg kapcsolat javítása is. Általánosságban elmondható, hogy ezen a területen le vagyunk maradva a nyugati országokhoz képest, vagy ez valóban egy globális probléma?
Az orvos-beteg kapcsolat elsőszámú reformere a magyar származású Bálint Mihály, az általa kidolgozott Bálint-csoport az orvosok munkáját segíti, egyben a beteg jóllétéhez is hozzájárul. A világ számos országában használják az egészségügyben – jó lenne, ha majd egyszer hozzánk is eljutna…
4. Első, Best-Work-nél tartandó március végi előadásán a téma, Szexbeszéd. Mit fogunk hallani Öntől ezen az estén?
A párkapcsolati kommunikációs félreértések kifésülését elsősorban, ami kihat természetesen a szexuális életünkre, ám a hétköznapi viselkedésünkre is. Testbeszéd, szexbeszéd, illúziók és félreértések – valamint azon téves hiedelmeink eloszlatása, amelyek annyira bebetonozódtak a köztudatba, hogy már el is felejtünk kétségbe vonni.
5. Ha egyetlen dolgot változtathatna az emberi természeten, mi lenne az?
Nagyvonalúság – az élet minden területén: megbocsátani a hibákért magunknak, és másoknak.